Od 1 stycznia 2017 r. wchodzą w życie zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych i ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Nowelizacja wprowadza m.in. dla podatników CIT stawkę 15%. Obniżoną stawkę zapłacą tzw. mali podatnicy oraz podatnicy rozpoczynający działalność – w roku, w którym rozpoczęli działalność. W obu ustawach rozszerzono katalog dochodów objętych opodatkowaniem podatkiem dochodowym w Polsce.
Ustawodawca wprowadził też pewne ograniczenia prawa do stosowania stawki obniżonej CIT. Wynikają one z art. 7, który wszedł w życie 28 września 2016 r., czyli następnego dnia po ogłoszeniu nowelizacji w Dzienniku Ustaw. Przepis ten ogranicza możliwość optymalizacji podatkowej podatników, którzy planowaliby przekształcenia organizacyjne w celu skorzystania w 2017 r. z obniżonej do 15% stawki CIT. Zgodnie z tym przepisem w roku podatkowym rozpoczynającym się w 2017 r. nie skorzystają z obniżonej stawki CIT podatnicy utworzeni w okresie od 28 września do 31 grudnia 2016 r.:
- w wyniku przekształcenia, połączenia lub podziału podatników, z wyjątkiem przekształcenia spółki w inną spółkę, albo
- w wyniku przekształcenia przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną lub spółki niebędącej osobą prawną, albo
- przez osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które wniosły na poczet kapitału podatnika:
– uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo,
– zorganizowaną część przedsiębiorstwa, albo
– składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym wniesiono te składniki majątku, w zaokrągleniu do 1000 zł (wartość tych składników oblicza się, stosując odpowiednio przepisy art. 14 updop), albo
- przez osoby prawne, osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej wnoszące, tytułem wkładów niepieniężnych na poczet kapitału podatnika, składniki majątku uzyskane przez te osoby albo jednostki w wyniku likwidacji innych podatników, jeżeli te osoby albo jednostki posiadały udziały (akcje) tych innych likwidowanych podatników.