VAT 2019: Biała lista podatników VAT będzie uciążliwa
Ustawą z 12 kwietnia 2019 r. prawodawca uchwalił zmiany wprowadzające tzw. białą listę podatników VAT. Chociaż główne uciążliwości związane z tzw. białą listą wystąpią dopiero od 1 stycznia 2020 r., to zmiany w ustawie o VAT w tym zakresie obowiązują już od 1 września 2019 r.
Mimo że „projekt” określany jako biała lista podatników VAT jest prezentowany przez ustawodawcę jako służący podatnikom, faktycznie nie stanowi on przyjaznego podatnikom rozwiązania. Faktycznie jest to bowiem narzędzie, za pomocą którego można weryfikować kontrahentów historycznie, nawet do pięciu pełnych lat wstecz.
Fakt udostępnienia takiego narzędzie zapewne utwierdzi przedstawicieli fiskusa w przekonaniu, iż podatnik odliczający VAT z faktury jest zobligowany do weryfikacji statusu formalnego kontrahenta. Prawda jest taka, że nie było i nie ma przepisu, który uzależniałby prawo do odliczenia VAT naliczonego od posiadania przez sprzedawcę statusu zarejestrowanego podatnika VAT.
W związku z wprowadzonym rozwiązaniem (białą listą podatników VAT) na Szefa KAS został nałożony obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji czynnych podatników VAT, w tym przywróconych po wyrejestrowaniu, a także podmiotów wykreślonych i tych, którym odmówiono rejestracji.
Prawodawca wskazał również, że w rejestrze mają się znaleźć także numery rachunków rozliczeniowych podatników. Przepis ten stanie się bardzo istotny dla podatników od 1 stycznia 2020 r., ponieważ od 1 stycznia 2020 r. zobowiązania będzie trzeba regulować wyłącznie na rachunki wskazane w rejestrze. Gdy zapłata zostanie dokonana na inny rachunek, podatnik będzie zobowiązany do wyłączenia wydatku z kosztów podatkowych i objęty solidarną odpowiedzialnością za niezapłacony podatek.