1 stycznia 2025 r. wchodzą w życie regulacje w zakresie JPK CIT. Termin ten potwierdziło niedawno Ministerstwo Finansów. Z tej okazji warto przypomnieć, jakie nowe obowiązki nakładają te przepisy i od kiedy trzeba je realizować.
Pod pojęciem JPK CIT kryją się obowiązki sprawozdawcze dla podatników CIT wynikające z obligatoryjnego prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej. Tak prowadzone księgi podatnicy CIT będą regularnie przesyłali w ramach struktury JPK dla ksiąg rachunkowych. Księgi rachunkowe będą przesyłać do urzędu skarbowego w formie ustrukturyzowanej xml, bez wezwania. Dzięki JPK CIT organy podatkowe uzyskają regularny wgląd w rozliczenia podatników. Fiskus zyska dostęp do danych pozwalających na ustalenie wyniku podatkowego CIT podatnika. Pozwoli to mu precyzyjnie wybierać podatników do przeprowadzenia kontroli podatkowej.
Kto nie będzie musiał składać JPK CIT
Z obowiązku obligatoryjnego prowadzenia ksiąg rachunkowych w formie elektronicznej i tym samym składania JPK CIT będą zwolnieni podatnicy:
- zwolnieni podmiotowo z CIT (jak np. jednostki budżetowe i jednostki samorządu terytorialnego), z wyjątkiem fundacji rodzinnych,
- podatnicy zwolnieni z obowiązku składania elektronicznie zeznań rocznych,
- prowadzący uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów.
Od kiedy trzeba będzie przesyłać JPK CIT
Zgodnie z uchwalonymi przepisami przejściowymi obowiązek przesyłania JPK CIT w ramach podatkowego rozliczenia rocznego do organów podatkowych wprowadzany będzie stopniowo dla określonych grup podatników. Same pliki JPK CIT będą przesyłane w dacie rozliczenia rocznego, czyli przykładowo za 2025 r. do 31 marca 2026 r. (w przypadku podatników, których rok podatkowy odpowiada kalendarzowemu).