Związek Rzemiosła Polskiego przedstawił Adamowi Abramowiczowi, Rzecznikowi Małych i Średnich Przedsiębiorstw, stanowisko dotyczące projektu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących.
Proponowane zmiany wprowadziłyby obowiązek wydawania paragonów z kas fiskalnych przed dokonaniem zapłaty za zakupiony towar lub usługę. Zdaniem Związku Rzemiosła Polskiego proponowane zmiany nie mają uzasadnienia z punktu widzenia fiskalnego, a znacznie skomplikują pracę punktów handlowych i usługowych.
Zdaniem ZRP w uzasadnieniu projektu rozporządzenia nie zamieszczono informacji, jaka była intencja ustalenia, jako generalnej zasady, wystawiania paragonów w tak ustalonej kolejności. Nie wiadomo, co poza uciążliwościami dla podatników, nowy przepis ma przynieść z punktu widzenia fiskalnego. ZRP uważa, że wprowadzeniem takiego rozwiązania nie są zainteresowani również sami konsumenci. Pomysł jest nieżyciowy i zbiurokratyzuje działalność szczególnie w handlu i niektórych usługach.
Zasada taka ma uzasadnienie tylko w niektórych rodzajach działalności, np. w gastronomii i już dzisiaj jest powszechnie stosowana. W przypadku innych usług, za które zapłata uzależniona jest od ich odbioru przez klienta oraz przede wszystkim w handlu, wprowadzenie takiego sposobu ewidencjonowania sprzedaży znacznie zbiurokratyzuje dokumentowanie korekt sprzedaży w sytuacji kiedy klient, bezpośrednio przed dokonaniem zapłaty, zrezygnuje z zakupu towaru, albo nie przyjmie wykonanej usługi.
Niezbędne będzie też zaprowadzenie ewidencji paragonów anulowanych, której nie przewidziano w projekcie rozporządzenia.
W tej sytuacji ZRP opowiada się za pozostawieniem dotychczasowego przepisu, ustalającego, że „podatnicy wydają nabywcy paragon fiskalny, bez jego żądania”. Ewentualnie jako kompromisowe rozwiązanie ZRP proponuje wprowadzenie zasady, że paragon fiskalny jest wystawiany i wydawany przed przyjęciem należności tylko na żądanie nabywcy.