W związku z toczącymi się pracami parlamentarnymi nad projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw Konfederacja Lewiatan przekazała propozycję przyjęcia poprawki do projektu ustawy. Umożliwi ona kontynuowanie prowadzonej działalności podatnikom VAT dokonującym dostaw towarów wymienionych w załączniku nr 13 do ustawy o VAT, korzystających z zewnętrznego finansowania powiązanego z przeniesieniem ich wierzytelności na inne podmioty.
Obecne brzmienie nowelizacji uniemożliwi tego rodzaju zewnętrzne finansowanie, które jest typowe dla wielu sektorów gospodarki i handlu – co jak należy przypuszczać nie było intencją autorów projektu.
Praktyka obrotu gospodarczego pokazuje bowiem, że często rachunek, na który następuje płatność z tytułu zawieranych transakcji, należy nie do samego sprzedawcy, ale do podmiotu finansującego działalność np. banku, firmy ubezpieczeniowej, SKOK-u lub firmy faktoringowej (cesjonariusza danej wierzytelności), i to na jego rachunek dokonywane są płatności za sprzedane przez podatnika towary. Ograniczenie takiej możliwości byłoby nieuzasadnione – w związku z czym należy zmienić przepisy, tak aby z jednej strony utrzymać poziom bezpieczeństwa i cel mechanizmu wprowadzanego w art. 105a – 105c ustawy o VAT, ale bez ograniczeń dla powszechnie stosowanych cesji wierzytelności (jako normalnej praktyki finansowania działalności).
W świetle obecnego brzmienia Projektu – sprzedawca (np. paliw płynnych) może podać w zgłoszeniu wyłącznie „swój” nr rachunku bankowego i na ten rachunek musi nastąpić płatność za paliwo. Zasadne jest umożliwienie podawania więcej niż jednego rachunku (w tym rachunku podmiotu innego niż sam sprzedawca), przy utrzymaniu pozostałych mechanizmów Projektu. Takie rozwiązanie spełniać będzie w pełni cele zakładane przez autorów nowelizacji.