Kiedy napoje chłodzące dla pracowników biurowych
Napoje chłodzące przysługują wszystkim pracownikom, bez względu na rodzaj wykonywanej pracy, w tym pracownikom biurowym, gdy na stanowiskach pracy temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28°C. Nie ma natomiast żadnych regulacji, które określają, jaka jest maksymalna dozwolona temperatura w pomieszczeniach pracy. Specjaliści bhp uznają, że temperatura w pomieszczeniach biurowych nie powinna przekraczać 30°C.
Jeżeli pracownik wykonuje pracę w biurze, to aby przysługiwały mu napoje profilaktyczne, temperatura na tych stanowiskach spowodowana warunkami pogodowymi musi przekraczać 28°C (§ 4 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów). Napoje przysługują wyłącznie w dni, w których temperatura przekracza 28°C. W dniach chłodniejszych, kiedy temperatura na stanowisku pracy nie przekracza 28°C, woda nie przysługuje.
Przepisy zobowiązują pracodawcę do zapewnienia napojów chłodzących dopasowanych do warunków pracy. Pracownicy nie mogą zatem żądać np. soków czy innych tego typu napojów. Rodzaj wydawanych napojów zależy bowiem wyłącznie od uznania pracodawcy. Pracodawca zrealizuje swój obowiązek zapewniając pracownikom np. wodę mineralną.
Pracodawcy nie wolno limitować wydawania napojów chłodzących. Napoje muszą być dostępne dla pracownika przez całą dniówkę roboczą.
Pracownikom nie przysługuje ekwiwalent pieniężny za napoje chłodzące. Mogą natomiast żądać od zakładu pracy zwrotu poniesionych na nie wydatków, w sytuacji gdy pracodawca wbrew obowiązkowi ich nie dostarczył.