W resorcie finansów trwają prace nad wprowadzeniem kasowego PIT dla przedsiębiorców. Jak poinformował wiceminister finansów Jarosław Neneman, nowe regulacje mają wejść w życie od 1 stycznia 2025 roku.
Wprowadzenie kasowego sposobu rozliczeń przez przedsiębiorców, czyli tzw. kasowego PIT to jedna z ważniejszych dla przedsiębiorców zmian zapowiedzianych przez rząd.
Jest to rozwiązanie które zakłada, powstanie przychodu dopiero w momencie otrzymania zapłaty należności, nie zaś w momencie wystawienia faktury. Obecnie, w szczególności w działalności gospodarczej, za przychód uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane. Metoda kasowa ma być zastrzeżona tylko dla transakcji między przedsiębiorcami (B2B), a nie przy sprzedaży na rzecz konsumentów.
Projekt ustawy wdrażający kasowy PIT w najbliższym czasie zostanie skierowany do uzgodnień zewnętrznych oraz poddany konsultacjom publicznym. Jak poinformował wiceminister finansów, resort planuje by nowe regulacje weszły w życie od przyszłego roku tj. od 1 stycznia 2025 roku.
Projekt zakłada, że prawo wyboru kasowego PIT będą mieli podatnicy:
- osiągający przychody z działalności gospodarczej opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych na ogólnych zasadach według skali podatkowej lub tzw. podatkiem liniowym oraz
- opłacający od przychodów z działalności gospodarczej zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Kasowy PIT będą mogli wybrać przedsiębiorcy wykonujący działalność wyłącznie indywidualnie, jeżeli ich przychody z tej działalności w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyły kwoty 250 tys. euro (pierwotnie miało to być 500 tys. zł), oraz przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej. Kasowego PIT nie będą mogli wybrać przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi rachunkowe.