Od 1 kwietnia 2024 r. podatników czeka zmiana stawek VAT. Produkty spożywcze, które do 31 marca są objęte 0 % stawką podatku VAT, zostaną opodatkowane stawką w wysokości 5 %. Stawka VAT na niektóre usługi kosmetyczne zostanie obniżona z 23 do 8%. Ministerstwo Finansów zakłada w projekcie, że zmiany będą obowiązywały również od 1 kwietnia.
Produkty spożywcze z 5 % VAT
Od 1 kwietnia 2024 r. VAT na niektóre produkty spożywcze będzie wynosił 5 %, a nie jak dotychczas 0 %. Zerowy VAT to jedno z rozwiązań antyinflacyjnych, które obowiązuje do 31 marca 2024 roku.
Zerowa stawka VAT obejmuje obecnie (do 31 marca 2024 r.) podstawowe produkty spożywcze takie jak:
- mięso i ryby oraz przetwory z nich,
- mleko i produkty mleczarskie,
- jaja,
- miód naturalny,
- orzechy,
- warzywa i owoce oraz ich przetwory,
- tłuszcze zwierzęce i roślinne jadalne,
- zboża i przetwory ze zbóż, w tym pieczywo i pieczywo cukiernicze,
- jak również określone preparaty i mleko do żywienia niemowląt i dzieci oraz dietetyczne środki spożywcze specjalnego przeznaczenia medycznego.
Stawkę 0 %, a wkrótce 5 % stosuje się do towarów spożywczych wymienionych w poz. 1–18 załącznika nr 10 do ustawy o VAT, innych niż klasyfikowane według Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług w grupowaniu usługi związane z wyżywieniem (PKWiU 56).
Decyzje WIS stracą ważność
Podatnicy dysponujący WIS-ami dotyczącymi towarów, na które zostanie podwyższona stawka VAT, stracą ochronę.
Dla podatników, którzy mają potrzebę potwierdzenia prawidłowości stosowanej stawki VAT w formie decyzji WIS (posiadali potwierdzenie stosowania stawki 0% VAT na żywność), oznacza to konieczność ponownego złożenia wniosku o WIS w tej sprawie, który potwierdzi ich prawo do stosowania stawki 5% VAT.
8 % VAT na usługi kosmetyczne
Od 1 kwietnia 2024 r. obniżoną do wysokości 8% stawką VAT (zamiast dotychczasowej 23%) zostaną objęte usługi kosmetyczne sklasyfikowane pod numerem PKWiU 96.02.13.0, ex 96.02.14.0, 96. 02.19.0. Dlatego stawka obniżona obejmie m.in:
- zabiegi pielęgnacyjne i upiększające (które nie wymagają specjalistycznej wiedzy lekarskiej),
- wykonywanie manicure i pedicure, stylizacji brwi i rzęs,
- przekłuwanie uszu,
- usługi związane z poradnictwem dotyczącym: pielęgnacji urody i wykonywania makijażu, w zakresie higieny osobistej, pielęgnacji ciała,
- usługi depilacji, naświetlania promieniami ultrafioletowymi i podczerwonymi.
Stawką obniżoną nie będą natomiast objęte zabiegi z kategorii inwazyjnych, takie jak np. wykonanie tatuażu, piercingu, usługi solarium, masaże czy zabiegi chirurgii plastycznej, jak również generalnie wszystkie zabiegi, które zostaną uznane za usługi w zakresie opieki zdrowotnej.