Negatywnych skutków zmian dotyczących sprzedaży samochodów poleasingowych, jakie prawodawca wprowadził w ramach Polskiego Ładu, uniknęli tylko ci leasingobiorcy, którzy wykupili pojazd z leasingu do końca 2021 r. Jeżeli do wykupu samochodu doszło po tej dacie, to należy liczyć się z koniecznością rozpoznania przychodu ze sprzedaży pojazdu, gdy do sprzedaży dojdzie przed upływem ustawowych 6 lat. Istnieją jednak również inne możliwości pozwalające na uniknięcie przychodu lub zoptymalizowanie obciążeń podatkowych.
Pierwszym sposobem jest dokonanie darowizny pojazdu na rzecz osoby z tzw. grupy zerowej – określonej w art. 4a ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn, tj. z kręgu osób najbliżej spokrewnionych lub spowinowaconych. Tego rodzaju darowizna – przekazana na rzecz małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwa, ojczyma czy macochy – pod warunkiem zgłoszenia faktu jej dokonania do organu podatkowego korzysta ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn, a jednocześnie nie jest opodatkowana PIT. Z kolei taka obdarowana osoba – o ile podarowanego jej pojazdu nie wprowadzi do ewidencji środków trwałych i działalności gospodarczej – przy sprzedaży po upływie 6 miesięcy od początku miesiąca po miesiącu nabycia nie rozpozna przychodu podatkowego – tak jak to ma zastosowanie przy każdej innej sprzedaży prywatnej rzeczy ruchomej.
Przedsiębiorca zawiązał w 2021 r. umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego. Umowa zakończyła się w 2023 r. i korzystający dokonał wykupu auta. Po dokonanym wykupie podatnik nie wprowadził pojazdu do ewidencji środków trwałych i przekazał pojazd w darowiźnie córce. Darowizna została zgłoszona do urzędu skarbowego na druku SD-Z2 jako korzystająca ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. Córka nie wprowadziła samochodu do ewidencji środków trwałych. Po upływie pół roku od końca miesiąca otrzymania darowizny obdarowana dokonała sprzedaży pojazdu. Nie miała obowiązku rozpoznania przychodu podatkowego z tytułu przychodu ze sprzedaży ani obowiązku zapłaty podatku z tego tytułu.
Trzeba pamiętać o tym, aby opisane działania nie miały charakteru pozornego. Bo o ile sama darowizna i późniejsza sprzedaż nie powinna budzić zastrzeżeń organów podatkowych, o tyle ewentualna późniejsza redystrybucja środków uzyskanych ze sprzedaży, ich przekazanie w ramach „odwrotnej” darowizny przez uprzedniego obdarowanego uprzedniemu darczyńcy może doprowadzić do zarzutów pozorności działania. Organ podatkowy może pominąć skutki czynności wykonanej dla pozoru i uznać, że w danej sytuacji doszło do sprzedaży opodatkowanej podatkiem dochodowym u darczyńcy.