Od 1 lipca 2025 r. kolejna grupa podatników została objęta obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych. Nowe przepisy dotyczą przedsiębiorców sprzedających m.in. wyroby tytoniowe, papierosy elektroniczne, rozpuszczalniki, środki odkażające, rozcieńczalniki do farb, płyny do odmrażania oraz węgiel. Wprowadzenie obowiązku ewidencjonowania oznacza, że przy dostawie tych towarów nie można już korzystać ze zwolnienia – niezależnie od formy zapłaty czy sposobu dostawy.
Kogo dotyczy obowiązek ewidencjonowania od 1 lipca 2025 r.?
Rozporządzenie Ministra Finansów z 17 grudnia 2024 r. (Dz.U. 2024 poz. 1902) wprowadziło nowe zasady dotyczące zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Chociaż część podatników nadal może korzystać ze zwolnień – np. ze względu na niski obrót (do 20 000 zł rocznie) – to katalog czynności objętych obowiązkiem ewidencjonowania został znacząco rozszerzony.
Od 1 lipca 2025 r. obowiązkiem ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kas fiskalnych zostali objęci przedsiębiorcy, którzy sprzedają:
- wyroby klasyfikowane do CN 2404 i 8543 40, czyli m.in. papierosy elektroniczne i produkty zawierające tytoń, tytoń odtworzony, nikotynę lub namiastki tytoniu albo nikotyny, przeznaczone do wdychania bez spalania, a także wyroby z konopi (rodzaj: Cannabis) klasyfikowane do CN 1211, przeznaczone do palenia lub do wdychania bez spalania,
- wyroby zawierające w swoim składzie alkohol etylowy o objętościowej mocy powyżej 50 proc. objętości, nieprzeznaczone do spożycia przez ludzi, w tym rozpuszczalniki, płyny odkażające, rozcieńczalniki farb, płyny do odmrażania,
- węgiel, brykiet i podobne paliwa stałe wytwarzane z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu, przeznaczone do celów opałowych.
Objęcie powyższych wyrobów obowiązkiem ewidencjonowania oznacza, że podatnik nie będzie mógł korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania przy ich dostawie, niezależnie od sposobu dostawy czy zapłaty.
Kiedy można korzystać ze zwolnienia?
Część firm korzysta ze zwolnień z obowiązku posiadania kasy fiskalnej. Zwolnienia obowiązują do 31 grudnia 2027 roku i mogą dotyczyć:
- wybranych kategorii towarów lub usług,
- całej sprzedaży, która powinna być ewidencjonowana za pomocą kasy, jeśli obrót ze sprzedaży osobom fizycznym, które nie prowadzą działalności gospodarczej, lub rolnikom ryczałtowym nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym 20 tys. zł,
- podatników rozpoczynających działalność po 31 grudnia 2024 roku, którzy przewidują, że udział procentowy sprzedaży zwolnionej z obowiązku ewidencjonowania (na przykład sprzedaży towarów lub usług zwolnionych) w całkowitej sprzedaży przekroczy 80% w okresie pierwszych sześciu miesięcy działalności (lub w przypadku krótszego okresu działalności w danym roku podatkowym, jeśli jest to mniej niż sześć miesięcy).
Zwolnienia nie dotyczą przedsiębiorców, którzy sprzedają towary lub usługi objęte obowiązkiem ewidencjonowania. Ci przedsiębiorcy muszą ewidencjonować sprzedaż na kasie fiskalnej niezależnie od wielkości obrotu.