Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym przewiduje zniesienie obowiązku okresowych szkoleń BHP dla niektórych pracowników zatrudnionych na stanowiskach administracyjno-biurowych. Szkolenia nie będą musieli odbywać pracownicy firmy, której rodzaj przeważającej działalności należy do grupy z kategorią ryzyka nie wyższą niż trzecia, określoną zgodnie z przepisami o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Związkowcy, pracodawcy i inspekcja pracy mówią „nie” zniesieniu obowiązku kursów BHP — ewentualnie są za zmianą programową.
Pracodawcy RP zwracają uwagę, że pracownicy administracyjno-biurowi zatrudnieni np. w zakładzie wydobywania węgla kamiennego będą musieli uczestniczyć w szkoleniach, bo ta działalność należy do 13 kategorii ryzyka, a osoby z tych samych stanowisk u pracodawcy zakwalifikowanego np. do drugiej grupy — już nie.
Organizacja zaznacza, że zarówno w kopalni, jak i w firmie prowadzącej np. działalność finansową i ubezpieczeniową osoby zatrudnione na takich stanowiskach narażone są na analogiczne zagrożenia, np. zespół cieśni nadgarstka. Nie ma na to wpływu grupa ryzyka, do której należy prowadzona działalność.
Według Pracodawców RP, bardziej racjonalne byłoby udoskonalenie istniejącego systemu szkoleń, zmodyfikowanie ich programów oraz dostosowanie ich do występujących obecnie zagrożeń.
Źródło: Pracodawcy RP